Ślubowanie klas pierwszych w roku stulecia Poniatówki

Sprawozdanie z ślubowania pierwszoklasistów

W piątek 12 października 2018 r. w podniosłej atmosferze odbyło się ślubowanie klas pierwszych, połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Głos zabrał Pan Dyrektor dr Mirosław Sosnowski, który złożył życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i wyraził również swoją radość z powodu stulecia naszej szkoły. Życzenia  z okazji Dnia Edukacji Narodowej  złożyła także Pani Laria Koturbasz, wiceprezes Rady Rodziców.  Potem przemawiał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Zduńczyk, który podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za ich ciężką pracę. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Po uroczystości oficjalnej nastąpiła część artystyczną. Mieliśmy okazję posłuchać naszego chóru pod batutą Marty Olszewskiej. Swój talent zaprezentowali również inni uczniowie naszej szkoły, którzy zagrali utwory na pianinie, skrzypcach, flecie oraz gitarze. Wszyscy uczniowie z podziwem wsłuchiwali się w melodie wykonywane przez ich kolegów.

Tegoroczne ślubowanie było wyjątkowe, ponieważ odbywało się w 100- letnią rocznicę powstania naszego liceum. Jesteśmy dumni, że możemy uczyć się w tej szkole i być częścią jej społeczności.

Alicja Czyż, Zofia Roszkowska i Michał Tomala  z  klasy 1B

Autorką zdjęć jest uczennica klasy 2A – Kinga Oziembło

Złożenie kwiatów na grobie Księcia Józefa Poniatowskiego na Wawelu

W ramach obchodów stulecia Gimnazjum i Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie dnia 12 października 2018 roku udała się do Krakowa  do Katedry Wawelskiej delegacja szkolna złożona z uczniów klas drugich, nauczycieli i rodziców, aby w imieniu Społeczności Szkolnej złożyć kwiaty na grobie patrona szkoły.

Nasza podróż rozpoczęła się na Dworcu Centralnym w Warszawie, skąd w godzinach porannych wyruszyliśmy pociągiem. Do Krakowa dojechaliśmy około godziny 10.40. Najpierw odebraliśmy wieniec z kwiaciarni. Poszliśmy na Wawel, zatrzymując się na chwilę pod Bazyliką Mariacką. W Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu zostaliśmy ciepło przyjęci przez proboszcza, który umożliwił nam wejście do Krypty św. Leonarda. Książę Józef Poniatowski spoczął tam w lipcu 1817 roku, co zapoczątkowało tradycję chowania wybitnych Polaków na Wawelu. Przy sarkofagu złożyliśmy wieniec i oddaliśmy honory naszemu patronowi. Następnie udaliśmy się na dziedziniec z krużgankami ufundowanymi przez Zygmunta Starego. Kolejnym punktem naszej wędrówki był kościół św. Franciszka z Asyżu słynny z witraża Stanisława Wyspiańskiego z 1904 roku „Bóg Ojciec – stań się”, który wywarł na nas ogromne wrażenie. Potem poszliśmy na Rynek, korzystając z chwili przed odjazdem pociągu, gdzie zjedliśmy obiad w jednej z krakowskich restauracji. Do Warszawy wróciliśmy w godzinach popołudniowych.

Na potrzeby strony internetowej szkoły podróż została udokumentowana za pomocą fotografii. Wyjazd ten był możliwa dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu Rady Rodziców. Przypomniała nam ona, że książę Józef Poniatowski jest nie tylko symbolem, ale również człowiekiem, za którego ideałami warto podążać.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Natalia Gałązka klasa 2E