Spotkanie z Justyną Bargielską z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2016

21 kwietnia 2016 r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który rokrocznie jest obchodzony w dniu 23 kwietnia,  Biblioteka V Liceum Ogólnokształcące  zaprosiła poetkę i prozaiczkę Justynę Bargielską.
Pisarka debiutowała w 2003 roku tomem poetyckim “Dating sessions”. Następnie opublikowała tom “China shipping” (2005), a w 2009 roku “Dwa fiaty”, za który otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2010. Jest laureatką III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). W 2010 roku opublikowała szeroko komentowany tom małych próz “Obsoletki”, za który uhonorowano ją ponownie Nagrodą Literacką Gdynia 2011, nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla najlepszej książki prozatorskiej lat 2010–2011, książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011 oraz wśród autorów nominowanych do Paszportu Polityki 2010. W 2012 roku ukazał się kolejny tom poetycki “Bach for my baby”, za który Justyna Bargielska otrzymała nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz do nagród: Gryfia, Silesius i Nike. W 2013 roku wydała powieść Małe lisy, która przyniosła jej nominacje do Nagrody Nike i Warszawskiej Nagrody Literackiej. Ostatnio wydała tom “Nudelman” (2014), we wrześniu 2014 w Teatrze Witkacego w Zakopanem miał premierę monodram “Clarissima” jej autorstwa, a w listopadzie 2015 roku Teatr Dramatyczny w Warszawie wystawił debiut dramatyczny “Moja pierwsza śmierć w Wenecji”. Jest także autorką literatury dla dzieci, uczy kreatywnego pisania.
Pisarka spotkała się z klasami 1a i 2a. Opowiadała o specyfice zawodu pisarskiego – radościach, bolączkach procesu twórczego, inspiracjach i tematach zaprzątających wyobraźnię, o społecznej roli i funkcjach terapeutycznych literatury oraz relacjach, jakie pisarz buduje ze swymi czytelnikami, w końcu zaś o języku potocznym i doświadczeniu codziennym, które uznaje za podstawowy materiał artystycznej obróbki. Pisarka mówiła o początkach swojej przygody z pisaniem, roli internetu i nagród literackich we współczesnym życiu literackim.

Invalid Displayed Gallery

fot. p. Karol Jaworski
Posted in Biblioteka, Wydarzenia.