W dniu 24 czerwca 2016 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Przedstawiamy fotorelację z tej uroczystości.
Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej zorganizował I Chemiczny Obóz Naukowy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych wybitnie uzdolnionych w zakresie chemii i legitymujących się znacznymi osiągnięciami w 62-ej Olimpiadzie Chemicznej. Zajęcia odbywały się w dniach 13-22 czerwca br. w salach dydaktycznych wydziału w Gmachu Chemii, ul. Noakowskiego 3.
W obozie uczestniczy aż dziewięciu uczniów naszej szkoły:
Uroczystość zakończenia I Chemicznego Obozu Naukowego odbyła się 22 czerwca w Gmachu Chemii Politechniki Warszawskiej. Poniżej przedstawiamy fotoreportaż z obozu i program odbytych przez uczniów zajęć warsztatowych.
Prezentacje uczniów przedstawione w hallu szkoły w ramach “Dnia Nauki Poniatówki”
Autorką tej fotorelacji z Dnia Nauki Poniatówki 2016 jest Pani Barbara Tarnowska.
Autorką tej fotorelacji z Dnia Nauki Poniatówki 2016 jest Aleksandra Rzeszotek z kl. 2C
Uczniowie Poniatówki uczestniczyli w konkursie debat Fundacji PlasticsEurope – „Czy wyobrażasz sobie przyszłość techniki i przemysłu bez paliw i tworzyw sztucznych?”
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz Fundacja PlasticsEurope połączyły siły, aby promować w Europie edukację w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki, inaugurując nowy konkurs European Youth Debating Competition (www.eydc.eu) – serię debat uczniowskich organizowanych w dziewięciu krajach, których zwycięzcy wezmą udział w początkach października 2016 w debacie finałowej podczas 50 Jubileuszowego Spotkania Rocznego EPCA w Budapeszcie.
Głównym celem debat jest zwrócenie uwagi na znaczenie kształcenia w naukach ścisłych oraz na zrównoważony rozwój – dwa kluczowe elementy umożliwiające zarówno dalszy rozwój przemysłu i jak i utrzymanie konkurencyjności gospodarki europejskiej.
Polska debata uczniowska pt. „Czy wyobrażasz sobie przyszłość techniki i przemysłu bez paliw i tworzyw sztucznych?” odbyła się 31 maja br. w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.
V LO reprezentowali:
Jula Hołub z klasy 2f
Adam Łaziński z klasy 1c
Wiktor Kolasiński z klasy 1c
Maciej Obrębski z klasy 1c
Piotr Toka z klasy 2c
Krzysztof Nowak z klasy 2c
Maciej Kępczyński z klasy 2c
Aleksandra Kądziela z klasy 2c
Michał Jastrzębski z klasy 2c
Antoni Dąbrowski z klasy 2c
Wśród zwycięzców debaty znalazł się Maciej Obrębski, który będzie reprezentował naszą szkołę w debacie finałowej, która odbędzie się na początku października 2016 w Budapeszcie podczas 50 Jubileuszowego Spotkania EPCA, gdzie wspólnie ze zwycięzcami debat z 8 innych krajów dyskutować będą na tematy związane z przyszłością techniki, przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych
Niezwykła Szkoła Naukowa
Dwuosobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły, w składzie: Adam Łaziński i Mateusz Świerżewski z klasy 1c (profil chemiczno-fizyczny) brała udział w zajęciach laboratoryjnych pt. „Niezwykła Szkoła Naukowa Chemiczno-Biologiczna”. Organizatorem inicjatywy, która odbywa się już po raz drugi, jest Mazowieckie Stowarzyszenie na rzecz Uzdolnionych oraz Wydziały Biologii i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt jest wspierany finansowo przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.
Na „Niezwykłą Szkołę Naukową” składają się:
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z zajęć Letniej Szkoły Naukowej z Laboratorium Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
9 czerwca 2016 r. klasa 1c uczestniczyła w spływie kajakowym rzekami Wkrą i Narwią. Następnego dnia, w czasie zajęć kółka chemicznego, uczniowie przeprowadzili badania czystości wody obu rzek. Poniżej przedstawiamy fotoreportaż ze spływu i zajęć laboratoryjnych.
Organizator spływu, Pan Andrzej Świątkowski reprezentujący firmę „ZLOT”, ogłosił konkurs na najlepsze sprawozdanie z tego wydarzenia. Główną nagrodę zdobył Wiktor Kolasiński, a wyróżnienia Anna Głowacka i Aleksandra Paziewska. Przedstawiamy nagrodzone sprawozdania.
Wiktor Kolasinski Sprawozdanie ze spływu
Biblioteka Poniatówki włączyła się w “Ogólnopolski Dzień Masowego Czytania” obchodzony w dniu 10 czerwca 2016 r. W ramach tej akcji w hallu szkoły w dniu 9 czerwca powstała tajemnicza konstrukcja, która budziła żywe zainteresowanie uczniów. Nietypowa forma organizacji przestrzeni szkolnej została przygotowana przez uczniów klasy IA z nauczycielem bibliotekarzem Panem Piotrem Matuszewskim. W przygotowanie akcji i organizację konkursu włączył się uczeń klasy społecznej IA – Kamil Kozak.
W dniu akcji okazało się, że ta wyjątkowa przestrzeń to “Strefa czytania”. W przestrzeni tej pojawiła się wystawa 60 interesujących książek z różnych dziedzin. W strefie czytania zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne dla uczniów klas IA, IC, ID i IE, podczas których uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie czytelniczym. Ponadto, w konkursie czytelniczym mogli brać udział wszyscy chętni na przerwach przez cały dzień. Wśród najlepszych prac zostaną rozlosowane nagrody, które będą wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
W strefie czytania poza uczniami gościliśmy również nauczycieli, między innymi Panią Wicedyrektor Magdalenę Pochylską, Panią Urszulę Siutę-Kaczmarczyk, Panią Katarzynę Dziewańską-Kowalczyk oraz Pana Michała Lizińczyka.
Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy wzięli udział w tym święcie czytania.
Autorem relacji i zdjęć jest Pan Piotr Matuszewski
Autorem zdjęć i tekstu jest Pani Katarzyna Grącka
Autorem relacji i zdjęć jest Kamil Kozak kl. 1A