Wymiana młodzieży z włoskim liceum w Cesenie

Nasz pobyt w Cesenie

Czternaścioro uczniów naszej szkoły z klas III a i II b wzięło udział w wymianie młodzieży z Liceo Classico w Cesenie. Grupa włoska odwiedziła nas jeszcze w październiku. Pokazaliśmy im Warszawę i nasz Muranów. Byliśmy w Muzeum Polin, w Zamku Królewskim i w Muzeum Narodowym. Co najważniejsze, w tym czasie była piękna, słoneczna pogoda, po prostu złota polska jesień.

Z rewizytą pojechaliśmy niedawno, bo 19 listopada. Mieszkaliśmy w domach rodzinnych naszych włoskich przyjaciół w samej Cesenie i w jej pobliżu. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w życiu rodzin włoskich, zobaczyliśmy szkołę i piękne zabytki nie tylko Ceseny, ale też pobliskich większych miast, a więc Bolonii i Ravenny. Do pogody nie mieliśmy już takiego szczęścia. Ale oglądanie włoskich widoków z murów Rocca Malatestiana w Cesenie w pełnym słońcu wynagrodziło zimno i silny wiatr w Bolonii. Urzekły nas przepiękne mozaiki z V i VI w. w kościołach raweńskich, a we Florencji przy bardzo dynamicznej pogodzie (na przemian słońce i deszcz, ale za to 15 stopni) podziwialiśmy renesansowe zabytki i bogactwo sztuki włoskiej w Muzeum Ufizzi. A potem powrót do mroźnej Warszawy …. Ale jedno jest pewne: pizza i kawa w polskim wydaniu już nie smakuje jak przedtem.

uczniowie kl. 3a  i 2b

Posted in Wydarzenia, Wyjazdy zagraniczne.