Zbliża się 78. rocznica powstania w getcie warszawskim.
Jak co roku to tragiczne wydarzenie w historii narodu żydowskiego obchodzimy 19 kwietnia. Tego właśnie dnia 1943 roku, w wigilię żydowskiego święta Pesach, wybuchło powstanie.
To nie była walka o zwycięstwo. Przecież już w pierwszych dniach kwietnia 1940 roku zaczęto wznosić pierwsze mury wokół getta. To była zbrojna odpowiedź na ludobójstwo.
Walki w getcie oficjalnie zakończyły się 16 maja 1943 – to wtedy Niemcy wysadzili budynek Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.
Ci nieliczni, którzy przeżyli, trafili do obozów zagłady. W przejmującym do szpiku kości reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” czytamy wspomnienia Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania. Przytoczę stamtąd tylko jeden cytat: „Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”.
Nasza szkoła mieści się na Muranowie, na terenie, który podczas II wojny światowej był włączony do getta. Mamy obowiązek mówienia o tej tragedii. Jeżeli przestaniemy o niej mówić, to przestaniemy pamiętać.
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z programem obchodów 78. rocznicy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich. Przyłączcie się do organizowanej przez Muzeum akcji Żonkile.
Dobrosława Gawor