Publikacja naszej uczennicy w czasopiśmie naukowym

Uczennica klasy 3c ‒ Justyna Łosiewicz uczestniczyła, w ubiegłym roku szkolnym, w stażu badawczym KNOW (Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego). Staże badawcze uczniów V LO są elementem trwającej od wielu lat współpracy naszej szkoły z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Projekt polega na włączaniu licealistów w badania zespołów naukowo-badawczych wyższych uczelni. Po roku pracy, stypendyści KNOW prezentują rezultaty swoich badań na międzynarodowej konferencji YOUNGCHEM. We wrześniu odbyła się konferencja w Częstochowie. Justyna zajmowała się opracowaniem metod syntezy wybranych pochodnych benzosiloksaboroli – związków organicznych wykazujących aktywność biologiczną. Substancje te charakteryzują się działaniem przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybicznym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdą one zastosowanie jako leki. Projekt realizowany był pod kierunkiem dr. hab. Sergiusza Lulińskiego. Wasza koleżanka miała szansę pracować z wybitnymi chemikami, a owocem tej współpracy było opublikowanie artykułu w czasopiśmie European Journal of Organic Chemistry. Periodyk ten należy do uznanych czasopism specjalistycznych z dziedziny chemii organicznej, znajduje się na liście filadelfijskiej. Zachęcam do przeczytania jeszcze „cieplutkiego” artykułu, pt. „Synthesis and Transformations of Functionalized Benzosiloxaboroles”, którego współautorką jest Justyna Łosiewicz. Gratulujemy i życzymy Justynie dalszych sukcesów.

Krzysztof Kuśmierczyk