Dla większości osób wakacje zakończyły się 4 września, jednak około 60 osobowa grupa uczniów naszej szkoły z klas drugich i trzecich (chemiczno-fizycznych i matematyczno-fizycznych) już 1 września wyruszyła na 9 dni na „Letnią szkołę liderów Nauki Poniatówki” . Czas ten spędziliśmy w urokliwym ośrodku Pałacu Młodzieży w Pieczarkach koło Giżycka. Byliśmy podzieleni na 2 grupy: matematyków i fizyków oraz chemików.
Matematycy i fizycy przygotowywali się do olimpiad wraz z prof. Barbarą Tarnowską i prof. Anna Mazurkiewicz. Pomagali im nasi absolwenci m. in. Bartek Wojno, Darek Boczar, Jan Wójtowicz. Zajmowali się oni geometrią olimpijską, planimetrią pretalesowską, kombinatoryką i częścią całkowitą. Fizycy natomiast omawiali hydrostatykę i mechanikę.
Chemicy, wspomagani przez wykładowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej – prof. Michała Fedoryńskiego i dr hab. Aldonę Zalewską, profesora Krzysztofa Kuśmierczyka oraz naszego absolwenta, laureata 7. miejsca LXIII Olimpiady Chemicznej, – Maćka Kępczyńskiego, poznawali zagadnienia olimpijskie przedstawione w folderze tegorocznej olimpiady. Doktor A. Zalewska wprowadziła nas w niesamowity świat piro-, orto-, meta- i mezonadjodanów. Zachwyciła nas ich budowa i wewnętrzna głębia, bo liczy się to, co jest w środku. Profesor M. Fedoryński przedstawił mechanistyczne podejście do chemii organicznej, pokazujące że organika nie jest zupełną pamięciówką, a grupie zaawansowanej – praktyczne metody syntezy organicznej (np. reakcji Michaela, Dieckmanna i Czaykowskiego, kondensacji Claisena, reakcji Arbuzova, Anulacji Robinsona). Profesor K. Kuśmierczyk w formie serii wykładów zaserwował nam swoją specjalność – elektrochemię, która na pewno pojawi się na tegorocznej olimpiadzie, a absolwent Maciek pokazał przydatne triki i porady do olimpiady. Wszyscy razem z niecierpliwością czekamy na pierwszy etap olimpiady, podczas którego będziemy mogli sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności.
W trakcie wyjazdu, oprócz nauki mieliśmy również czas na odpoczynek, w którym rozegraliśmy mecz piłki nożnej pomiędzy klasami „C” i „B”. Mimo że liczba bramek strzelona przez oba zespoły była równa, to MAT-FIZY wygrały ten klasyk 3:1. Nauczyciele relaksowali się m.in. podczas grzybobrania (gratulujemy prof. Q znalezienia półmetrowego prawdziwka) lub wieczornego rozwiązywania zadań z uczniami.
Podsumowaniem naszego obozu był wykład prof. Michała Fedoryńskiego pt. „Prawda leży tam gdzie leży – na przykładach z historii chemii”, podczas którego dowiedzieliśmy się, że zawsze powinniśmy doszukiwać się nowych rozwiązań oraz że nasze szczęście osobiste jest najważniejsze.
Aleksandra Górecka kl. 2C
Hubert Górecki kl. 2B
Aleksander Senderowski kl. 3C
Stanisław Kulczyk kl. 2C
Jan Szumowski kl. 2C