Lekcja sądowa

W środę 20 listopada uczennice oraz uczniowie klasy 2a udali się do Sądu Okręgowego w Warszawie i jako słuchacze brali udział w rozprawie karnej, której przedmiotem jest pobicie ze skutkiem śmiertelnym – proces nie został jeszcze zakończony. Wycieczka miała charakter edukacyjny. Jeszcze zanim rozpoczął się proces, mogliśmy wysłuchać sędziego prowadzącego rozprawę, który opowiedział nam o polskim systemie sądownictwa i szczegółach zbrodni – przedmiotu sprawy. Arbiter zaczął od wytłumaczenia konstytucyjnych zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości (niezawisłość sądów, nieusuwalność i apolityczność sędziów), zakończył szczegółami na temat procesu – rozprawa z tego dnia miała poruszać jedynie kwestie formalne. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy dowiedzieliśmy się o tym, że do sądu przybył poszukiwany od pół roku jedyny świadek incydentu. Rozprawa przyjęła więc inny tok, niż wcześniej zakładaliśmy, najistotniejszym elementem środowego procesu stały się zeznania postronnego. Przesłuchanie trwało około dwóch godzin, dzięki zeznaniom sądowi udało się ustalić, co stało się w dniu bójki, a dokładnie, kto był inicjatorem sytuacji prowadzącej do śmierci. Dalszą część rozprawy sędzia wyznaczył na trzynastego stycznia następnego roku, w której udział – niezmiennie w roli słuchaczek i słuchaczy – będą mogły oraz mogli wziąć udział uczennice oraz uczniowie klasy 2a.
Po zakończeniu procesu wciąż czuliśmy atmosferę, jaka panowała na sali rozpraw. Tego dnia na godzinie wychowawczej przeanalizowaliśmy najbardziej istotne elementy wypowiedzi świadka, zwróciliśmy uwagę na różnice społeczne między reprezentantami oraz reprezentantkami władzy sądowniczej a osobach biorących udział w rozprawie. Wszyscy ze zniecierpliwieniem oczekujemy tego, jak potoczą się rozprawa i los oskarżonego.
Mikołaj Petryga, kl. 2A

Posted in Wyjazdy krajowe.