Uczniowie V LO stażystami KNOW – Wydziału Chemicznego PW i Wydziału Chemii UW

Uczniowie V LO stażystami KNOW (Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego) Wydziału Chemicznego PW i Wydziału Chemii UW
 W roku akademickim 2015/2016 dziesięciu uczniów naszej szkoły realizuje staże badawcze w laboratoriach naukowych Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
  1. Maximilian Rajski z klasy 3c – projekt pt. „Selektywne uwodornienie furfuralu w fazie ciekłej” pod opieką dr inż.. Piotra Winiarka z Wydziału Chemicznego PW.
  2. Krzysztof Grzelak z klasy 3c – projekt pt. „Badania właściwości mieszanin: ciecz jonowa-sól litu dedykowanych do zastosowań w ogniwach litowych pracujących w podwyższonych i wysokich temperaturach” pod opieką dr inż. Macieja Marczewskiego z Wydziału Chemicznego PW.
  3. Justyna Łosiewicz z klasy 2c – projekt pt. „Synteza wybranych pochodnych benzosiloksaboroli-receptorów związków aktywnych biologicznie”  pod opieką dr hab. Sergiusza Lulińskiego z Wydziału Chemicznego PW.
  4. Aleksandra Cupriak z klasy 2c – projekt pt. „Otrzymanie i krystalizacja difluoro(szczawiano)boranu litu do zastosowania jako elektrolitu w bateriach litowo-jonowych” pod opieką dr inż. Ewy Zygadło-Monikowskiej z Wydziału Chemicznego PW.
  5. Jakub Mizera z klasy 3c – projekt pt. „Organiczno-nieorganiczne nanomateriały hybrydowe: od syntezy organicznej do nowych materiałów funkcjonalnych” pod opieką dr Michał Wójcik z Wydziału Chemii UW
  6. Paweł Szczypkowski z klasy 3c – projekt pt. „Organiczno-nieorganiczne nanomateriały hybrydowe: sprzęganie ligandów organicznych z nanocząstkami – na drodze do anizotropowych nanostruktur ciekłokrystalicznych” pod opieką mgr Jarosława Wróbla z Wydziału Chemii UW.
  7. Maciej Kępczyński z klasy 2c – projekt pt. „Wielofunkcyjne nanohybrydowe układy elektrokatalityczne aktywne wobec elektroutleniania glukozy” pod opieką dr Sylwii Żołądek z Wydziału Chemii UW.
  8. Piotr Toka z klasy 2c – projekt pt. „Małe jest wielkie – synteza spaleniowa jako metoda otrzymywania nowych nanomateriałów” pod opieką dr Agnieszki Dąbrowskiej z Wydziału Chemii UW.
  9. Julia Ragus z klasy 1c – projekt pt. „Synteza i charakterystyka biokoniugatów nanocząstek złota z wybranymi ligandami do celowanej terapii przeciwnowotworowej” pod opieką dr Agnieszki Więckowskiej i mgr Macieja Dzwonka z Wydziału Chemii UW.
  10. Piotr Krajewski z klasy 2c – projekt pt. „Wyznaczanie przesunięć chemicznych i stałych ekranowania w jonach NH4+ za pomocą spektroskopii jądrowego rezonansu magnetycznego” pod opieką dr Bożeny Adrjan z Wydziału Chemii UW.
1 czerwca 2016 r. na Wydziale Chemii UW odbyło się sympozjum stażystów KNOW. Przedstawiamy fotoreportaż z tej imprezy oraz prezentacje multimedialne uczniów naszej szkoły. Przed stażystami dalsza realizacja  prac badawczych, podsumowanie we wrześniu br. projektu i udział w Międzynarodowej Konferencji YoungChem w Częstochowie.
Tegoroczny projekt stanowi kontynuację podjętego w zeszłym roku akademickim przez władze Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej grantu pt. Politechnika Młodego Chemika” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W roku akademickim 2014/2015 sześciu uczniów V LO realizowało staże naukowe w laboratoriach Wydziału Chemicznego PW.
  1. Cezary Wiśniewski z klasy 2c – projekt pt. „Wyznaczanie współczynników aktywności w nieskończenie wielkim rozcieńczeniu metodą chromatografii gazowej” pod opieką dr inż. Marka Królikowskiego z Wydziału Chemii PW.
  2. Karol Wróblewski z klasy z klasy 3c – projekt pt. „Badanie właściwości mieszanin polimer – ciecz jonowa – sól litu do zastosowań w ogniwach paliwowych jako stałe elektrolity polimerowe” pod opieką dr inż. Macieja Marczewskiego z Wydziału Chemii PW.
  3. Michał Zalewski z klasy 2c – projekt pt. „Zastosowanie elektrod jonoselektywnych do oznaczania wybranych jonów w produktach spożywczych” pod opieką mgr inż. Małgorzata Wesoły z Wydziału Chemii PW.
  4. Kamil Michrowski z klasy 2c – projekt pt. „Badanie wpływu obecności białek na aktywność katalityczną nanozymów na bazie złota” pod opieką mgr inż. Marcina Drozda z Wydziału Chemii PW.
  5. Jacek Szymański z klasy 2c – projekt pt. „Synteza i transformacje sulfonów halogenometylofenylowych w nowe związki o aktywności biologicznej” pod opieką dr inż. Zbigniewa Ochala z Wydziału Chemii UW.
  6. Jakub Durka z klasy 3c – projekt pt. „Tetrakis(2,2’-bitiofenyl-5-yl)silan: synteza, struktura, właściwości fizykochemiczne i zastosowania w chemii materiałowej” pod opieką dr hab. Sergiusza Lulińskiego z Wydziału Chemii PW.
Efektem podjętych działań były publikacje w fachowej prasie naukowej, udział uczniów w seminariach oraz w międzynarodowej konferencji YoungChem w Krakowie, a także Cezarego Wiśniewskiego w konferencji Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Gdańsku.
Poniżej przedstawiamy postery naszych uczniów, przygotowane na konferencję YoungChem 2015 w Krakowie. Za swój poster  Jakub Durka otrzymał wyróżnienie.
Postery chemiczne w języku angielskim autorstwa uczniów V LO:  Jakuba DurkiKamila Michrowskiego,  Jacka Szymańskiego, Cezarego Wiśniewskiego,  Karola Wróblewskiego, Michała Zalewskiego,

Autorem tekstu i fotografii jest Pan Krzysztof Kuśmierczyk – nauczyciel chemii

Posted in Osiągnięcia, Wydarzenia.